Cena waterjeta – jak porównać oferty

Poznaj 7 cech idealnego waterjeta

 

 

1. Jedno ramię

Wybór odpowiedniego sprzętu zawsze powinien wiązać się z gruntownie przemyślaną decyzją. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się dokładnie konstrukcji wycinarki. Bo przecież to jeden z ważniejszych aspektów tego urządzenia. Na rynku dostępne są modele o dwóch rozwiązaniach konstrukcyjnych – bramowe oraz jednoramienne. Wydawać by się mogło, że konstrukcja bramowa jest lepsza, bo dobrze sprawdza się w obrabiarkach CNC do szkła, kamienia czy metalu. Można na niej też zainstalować więcej niż dwie, wyposażone w niezależną oś Z (ruch góra-dół), głowice tnące. Jednak bardzo rzadko zdarza się, aby tak duża liczba głowic była nam faktycznie potrzebna w produkcji. Natomiast system bramowy powoduje pewne ograniczenie. Mianowicie umożliwia nam dostęp do stołu roboczego tylko z dwóch stron, co jest uciążliwe, jeśli zamierzamy ładować materiały ręcznie lub wózkiem widłowym. Jeśli chodzi o rozwiązanie jednoramienne – tu nie zainstalujemy więcej niż dwóch niezależnych głowic tnących. Jednak taka konstrukcja daje nam dostęp do maszyny praktycznie z trzech stron, co zapewnia większy komfort operowania materiałem przy załadunku. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, czy ramię wycinarki jest wyposażone w przeciwwagę. To ważne, ponieważ dzięki odpowiedniej konstrukcji z przeciwwagą ramię jest sztywne i będzie faktycznie sztywne i precyzyjne.

2. Stół oddzielony od korpusu

Dalej rozpatrujemy konstrukcję naszego potencjalnego waterjeta. Zwróćmy teraz uwagę na stół roboczy. Tu również dominują dwa rozwiązania. Wanna maszyny może być przymocowana do korpusu, ale także od niego oddzielona. Zwolennicy pierwszego rozwiązania wskazują, że jedna całość zapewnia większą precyzję. Jednak nie jest to prawdą, ponieważ podczas długotrwałego cięcia woda w wannie nagrzewa się, a wzrost temperatury powoduje rozszerzalność materiałów i niezauważalną gołym okiem zmianę wymiarów wycinarki. Jeśli wanna stanowi korpus maszyny, to przymocowane do niej elementy mechatroniki w postaci prowadnic i napędów tracą swoją precyzję ze względu na powstałe napięcia.
Stół oddzielony od korpusu jest dodatkowo rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo. Dlaczego? Wystarczy sobie wyobrazić, że podczas załadunku ciężkiego materiału do obróbki, który często wykonuje się wózkiem widłowym, dochodzi do uszkodzenia stołu roboczego. Jeśli wanna będzie połączona z korpusem, niestety będziemy musieli oddać do naprawy całą wycinarkę. To z kolei spowoduje długi przestój naszej produkcji i wysokie koszta naprawy precyzyjnej mechaniki. W przypadku stołu oddzielonego od korpusu, przy uszkodzeniu ten pozostaje nietknięty. Wtedy wystarczy tylko naprawić szybko samą wykonaną ze stali wannę i możemy dalej pracować.

3. Dedykowane oprogramowanie

Po pierwsze oprogramowanie naszego waterjeta powinno być przygotowane specjalnie dla maszyny do cięcia wodą, a nie uniwersalne, dla wielu obrabiarek. Tylko takie oprogramowanie uwzględnia specyfikę zachowania strumienia wody i pozwoli nam na wygodną pracę. W oprogramowaniu dedykowanym, aby wyciąć dany element wystarczy wczytać lub narysować rysunek, następnie wybiera się grubość i rodzaj materiału, a na koniec decyduje się o jakości, z jaką ma zostać wykonane cięcie.
Oprogramowanie dedykowane do wycinarek pozwala w każdym momencie na zmianę parametrów pompy oraz głowicy. Przykładowo zmiana rozmiaru kryzy czy ciśnienia, na jakim planujemy ciąć, powoduje automatyczną zmianę prędkości cięcia. Oprogramowanie zawsze wie, z jaką prędkością prowadzić głowicę, aby przy zadanych parametrach pracy urządzenia wykonywać detale o żądanej jakości. Zwykłe programy przeznaczone dla obrabiarek mają najczęściej wpisaną na stałe jedną wartość parametrów cięcia i, jeśli operator zaplanuje cięcie na niższym niż przewidziane ciśnienie, np. z powodu chęci wydłużenia czasu pracy uszczelnień lub zacznie używać więcej ścierniwa, aby przyspieszyć cięcie detale wytną się z jakością inną, niż przewidywał to program.

Oprogramowanie powinno być na tyle proste, aby po krótkim szkoleniu nawet laik potrafił obsługiwać maszynę do cięcia wodą. Powinno umożliwić nam zarówno szybkie tworzenie wzoru do cięcia, jak i jego importowanie z pliku graficznego, nawet skopiowanego z internetu. Zwróćmy uwagę, czy program ma opcję sporządzania szybkich wycen zlecenia cięcia. To pozwoli nam bowiem szybko określić koszty i ewentualny zysk z pracy naszego waterjeta.

4. Nesting zaawansowany z zagnieżdżaniem

Kolejną bardzo istotną funkcją oprogramowania jest zaawansowany nesting z opcją automatycznego zagnieżdżania wbudowany w oprogramowanie do cięcia. Funkcja ta pozwala tak zaplanować rozkład ciętych elementów w materiale, aby wykorzystać każdą wolną jego przestrzeń. Dzięki zagnieżdżaniu różnych kształtów detale mogą być układane jeden w drugim lub obok, zachodząc na siebie. Dzięki temu minimalizujemy straty produkcyjne. Cały materiał zostanie bowiem wykorzystany. Ważne, aby sprzedawca maszyn do cięcia wodą oferował opcję nestingu już w cenie waterjeta. Najlepsze z nich mają bowiem taką opcję w standardowym wyposażeniu oprogramowania. Czasem zdarza się, że producenci oferują zewnętrzny program do układania elementów. Proszę w takim przypadku zastanowić się, na ile to jest profesjonalne i niezawodne rozwiązanie.

5. Komputer przemysłowy

Nie jest obojętnym to, jaki komputer będzie sterował Twoją maszyną podczas produkcji. Nie daj sobie wmówić, że to wszystko jedno. Jak sam pewnie się domyślasz, zwykły sprzęt klasy PC nie sprosta zbyt długo warunkom panującym w hali produkcyjne, gdzie stoi wycinarka. Brud, woda, pył, wirusy komputerowe, czynnik ludzki oraz różne inne zagrożenia powodują, że zwykły pecet nie przetrwa zbyt długo w takich warunkach. To zaś oznacza niską stabilność oraz krótką żywotność naszej jednostki sterującej.
Lepszym wyborem będzie więc waterjet wyposażony w komputer przemysłowy. Odporny nie tylko na ciężkie warunki panujące w miejscu produkcji, ale także na błędy ludzkie. Jak można się domyśleć, pracownicy na zwykłych PC często instalują muzykę, zdjęcia i różne inne rzeczy pobrane z Internetu. To zaś może rodzić niebezpieczeństwo zainfekowania naszego systemu przez wirusy komputerowe. Dlatego tylko komputer przemysłowy zagwarantuje nam długą, wydajną i bezproblemową pracę naszej maszyny.

6. Pompa wzmacniaczowa

Sercem naszego waterjeta jest bez wątpienia pompa. To ona napędza jego pracę i odpowiada za odpowiednią szybkość cięcia materiałów. Wiele mitów narosło wokół pomp wzmacniaczowych, które z reguły kreowane są przez będących w dużej mniejszości dostawców pomp korbowodowych. Twierdzą oni, że pompy korbowodowe zużywają od 10 do 20 % mniej prądu niż ich wzmacniaczowe odpowiedniki, oraz wchodzi do nich mniej oleju, tym samym są tańsze w eksploatacji. Tylko pierwsza część zdania jest prawdą. Oszczędności na prądzie i oleju są złudne i mają rację bytu tylko w krótkiej perspektywie czasu, np. kilkaset godzin. Dlaczego? Tłoki w pompie korbowodowej ruszają się kilkadziesiąt razy szybciej niż w pompie wzmacniaczowej, więc części zamienne w pompie korbowodowej zużywają się kilkukrotnie szybciej. Ich cena przewyższa wielokrotnie oszczędności na energii elektrycznej oraz oleju, który w pompach wzmacniaczowych wymienia się rzadko, bo co 3-5 tys. godzin. W perspektywie pracy liczonej w tysiącach godzin wyższy koszt pompy wzmacniaczowej zwraca się bardzo szybko, dlatego jest to lepszy wybór.

7. Brak gadżetów

To temat dość kontrowersyjny, ponieważ wielu producentów starając się zwiększyć sprzedaż dokłada różne gadżety do waterjeta. Cena będzie nieco wyższa, ale i sprzęt będzie lepiej i wydajniej pracować – to właśnie próbują nam zasugerować. Czas obalić ten mit. Do wydajnej pracy wycinarka nie potrzebuje żadnych dodatkowych gadżetów. Im prostsza jej konfiguracja, tym lepiej. Sprzęt ma posiadać oddzielony od korpusu stół roboczy, wydajną i szybką pompę wzmacniaczowi oraz dedykowane oprogramowanie sterujące, ponieważ dodatkowe gadżety, jak czujnik wysokości, głowica 5-osiowa, kamera, system odszlamiania czy podnoszenia lustra wody, powodują tylko podniesienie ryzyka uszkodzenia tego typu dodatków.
Oprócz zawyżania ceny waterjeta, nie wpłyną na pewno na poprawę jakości jego pracy. Dodatkowo ich awaria może spowodować przestój w pracy naszego sprzętu. A to może być dla nas bardzo kosztowne. A więc po co wydawać pieniądze na coś, czego pewnie tak naprawdę nigdy nie wykorzystamy w codziennej produkcji?

Duży nie znaczy drogi, czyli od czego zależy cena waterjeta

Cena waterjeta w niewielkim stopniu zależy od jego wielkości. Wpływa na nią przede wszystkim moc pompy, która ma również duże znaczenie dla prędkości cięcia, ale nie jest jedynym sposobem skrócenia czasu potrzebnego na wykonanie elementów. Zakup poza tym podrażany jest przez dodatkowe pakiety i funkcje, nie zawsze potrzebne, a często podnoszące nie tylko koszt zakupu, ale także eksploatacji.
Najczęściej spotykany rozmiar stołu maszyn do cięcia wodą, zarówno w branży usługowej, jak i produkcyjnej, to 2 x 3 m. Choć zakup większej maszyny znacznie ułatwia konkurencję na rynku cięcia, w przypadku urządzeń typu waterjet cena nie wzrasta geometrycznie wraz ze wzrostem obszaru roboczego stołu. Wręcz przeciwnie, maszyna o dwa razy większym stole może okazać się jedynie nieznacznie droższa. Zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi modelami waterjetów TECHJET o różnych rozmiarach zakresu roboczego, nawet do 3 x 12 m.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej dla Waszej firmy wycinarki wodnej zawsze jest trudnym zadaniem, ponieważ stanowi poważną inwestycję. Maszyna do cięcia wodą jest wspaniałym, uniwersalnym narzędziem, które może naszemu przedsiębiorstwu dać wiele korzyści, przede wszystkim zysków a także oszczędności. Jednak jak każda decyzja inwestycyjna, musi zostać gruntownie przemyślana i poparta odpowiednimi kalkulacjami. Nie należy ulegać emocjom, ale policzyć dokładnie opłacalność zakupu. Pokazaliśmy Wam siedem kluczowych zalet, które powinna posiadać idealna maszyna typu waterjet do ciężkiej i zyskownej pracy. Wybór oczywiście należy jednak do Was.