cheap nfl jerseys

Najnowsze wpisy

Najnowsze wpisy

Cięcie waterjet 3D-5X

Cięcie waterjet 3D-5X

Mamy ogromną przyjemność zaprezentować nasze ostatnie wdrożenie – waterjeta wyposażonego w głowicę I-HEAD 3D-5X. Gdy zaczęła wzrastać liczba zapytań dotyczących niwelacji stożka i wycinania brył, postanowiliśmy na nowo przyjrzeć się technologii ciecia wodą w 3D. Doszliśmy do wniosku, że okrzepła na tyle, iż możemy mieć pewność co do jakości działania sterowników, programu do obsługi cięcia, a także wybrać najlepiej sprawdzające się rozwiązania mechaniczne. 

Od dziś w ofercie TECHJET:
I-HEAD 3D-5X – głowica waterjet z najwyższej półki

Głowica tnąca I-HEAD w związku z charakterystyczną budową wykonuje cięcie trójwymiarowych elementów ustalonej jakości, a także 2D, bez efektu stożka. Daje to dwa zastosowania zintegrowane w jednej głowicy, jednocześnie minimalizując czas i koszty cięcia w porównaniu z innymi technologiami. Dzięki oprogramowaniu IGEMS projektowanie i obsługa procesu cięcia 3D stają się dziecinnie proste, a zaawansowana funkcja nestingu pozwala na maksymalne wykorzystanie materiału.

Unikalny model kinematyczny cięcia 3D

W odróżnieniu od innych rozwiązań na rynku, zamiast obracać się wkoło, I-HEAD wychyla się od pionu do kąta 45° w każdym kierunku, podczas gdy wylot dyszy nad materiałem pozostaje w jednym miejscu.

Strumień nie wychodzi więc poza materiał w celu zmiany położenia głowicy, co pozwala ciąć w sposób płynny. Mniej tzw. „jałowych/pustych posuwów” i przerw w cięciu oznacza krótszy czas cięcia i zmniejszoną eksploatację napędów, przy zachowaniu najwyższej jakości cięcia.

Niwelacja efektu stożka

Stożek jest to różnica w wielkości szczeliny cięcia między górną i dolną powierzchnią materiału. Jego wielkość zależy m.in. od prędkości cięcia, grubości i twardości materiału. Zbyt duża prędkość powoduje, że szczelina jest większa u góry i zwęża się ku dołowi. Z kolei przy zbyt małej prędkości cięcia mamy do czynienia z odwróconym stożkiem.

waterjet - stożek cięcia (taper)

Zmiany prędkości cięcia w narożnikach czy na krawędziach wymagających bardziej dokładnej obróbki sprawiają, że kształt wycięty w dolnej powierzchni materiału odbiega od tego wyciętego w górnej. Przy cięciu 2D program IGEMS dobiera tak prędkości cięcia by zminimalizować ten efekt w takim stopniu jak jest to wymagane.

Im większej oczekujemy dokładności, tym czas cięcia będzie dłuższy. Głowica tnąca I-HEAD dzięki funkcji kompensacji stożka niweluje te różnice całkowicie – zarówno w cięciu 2D, jak i 3D – jednocześnie zachowując najbardziej optymalny czas cięcia elementów.

Projektowanie 3D dla opornych

Najważniejszą zaletą zastosowania w naszych maszynach oprogramowania IGEMS do cięcia w trzech wymiarach jest banalnie prosta obsługa. Do wykonania mało skomplikowanych brył wystarczy stworzyć rysunek 2D, a następnie dodać kąty dla poszczególnych krawędzi. Bardziej złożone projekty można tworzyć łącząc górną i dolną podstawę bryły.

Projekty mogą być także łatwo eksportowane z dowolnego oprogramowania do projektowania 3D (Inventor, Solidworks, Solidedge etc.). Wystarczy otworzyć plik w IGEMS i dodać ścieżkę cięcia. Program umożliwia łatwą zamianę rysunków 2D na 3D i odwrotnie.

Prosta obsługa i zaawansowane funkcje

3D-5X jest prawdopodobnie najłatwiejszym w obsłudze programem do tworzenia oraz realizacji zarówno prostych, jak i skomplikowanych projektów cięcia w 3 wymiarach. Jednocześnie zaawansowanym użytkownikom pozwala na pełną kontrolę wielu parametrów. Oprócz dokładnej lokalizacji na osiach X, Y i Z, podaje także informacje o wychyleniu głowicy. Punkt zerowy może być umieszczony w dowolnym miejscu modelu, a przebicie materiału oraz otwory mogą być wykonywane w dowolnej płaszczyźnie.

W celu optymalizacji prędkości cięcia i przebijania materiału program wykonuje bardzo skomplikowane obliczenia uwzględniające rodzaj materiału (a raczej jego wskaźnik obróbki obliczony przez twórców oprogramowania) i jego grubość, profil geometryczny i kierunek wychylenia w każdym punkcie cięcia, a także parametry standardowo ujęte w cięciu 2D – ciśnienie, rozmiar kryzy (od czego zależy ile litrów wody przepłynie w ciągu minuty) i dyszy oraz ilość użytego garnetu.

Nesting 3D

Podobnie jak w przypadku cięcia płaskich detali, IGEMS umożliwia maksymalne wykorzystanie materiału również w cięciu 3D. Nesting, czyli optymalizacja rozkroju pozwala tak „upakować” elementy by zmieścić jak najwięcej detali obok siebie na określonej powierzchni materiału.

W przypadku cięcia brył nie jest to tak oczywiste, ponieważ program musi dodatkowo uwzględnić przebicia wykonywane pod różnymi kątami. Funkcja zaawansowanego nestingu w oprogramowaniu IGEMS optymalizuje rozkład elementów i przebicia materiału tak by żaden z wycinanych detali nie ucierpiał przy wykonywaniu kolejnych.

Symulacja cięcia i ruchu głowicy

IGEMS pozwala wykonać pełną symulację cięcia i ruchu głowicy, przed uruchomieniem procesu obróbki na maszynie (wizualizacja na komputerze). Znajduje błędy i wskazuje ich lokalizację operatorowi. Jest to bardzo przydatna funkcja pozwalająca ustrzec się przed kosztownymi pomyłkami w projektowaniu, mogącymi skończyć się zniszczeniem materiału a nawet samej głowicy tnącej (np. gdy zadamy zbyt małą wysokość materiału, głowica zawadzi o jego krawędź).

To tylko część argumentów, które przemawiają za naszą ofertą. Zapraszamy do składania zapytań dot. waterjetów do cięcia 3D i 2D poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie.