cheap nfl jerseys

Najnowsze wpisy

Najnowsze wpisy

WATERJET I LASER FIBER A PRZEMYSŁOWE CIĘCIE STALI CZĘŚĆ 1. CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACA?

WATERJET I LASER FIBER A PRZEMYSŁOWE CIĘCIE STALI CZĘŚĆ 1. CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACA?

Zastanawiasz się nad kupnem wycinarki CNC i nie wiesz, która technologia będzie bardziej korzystna dla Twojego biznesu? Waterjet czy laser fiber? Sprawdź, co musisz wiedzieć aby rozwiązać dylemat dotyczący wyboru pomiędzy maszyną do cięcia wodą, a wycinarką laserową typu Fiber.

Grubość ciętych blach i prędkość cięcia

Planując rozwijać swoją działalność w branży metalurgicznej, pierwszą kwestią, którą musisz wiedzieć jest to, jakie detale chcesz wycinać. Czy będą to cienkie obudowy do rozmaitych urządzeń, czy może elementy potężnych konstrukcji stalowych o znacznej grubości?

Poniżej zestawiliśmy moc laserów światłowodowych i waterjeta z maksymalnymi grubościami obrabianych materiałów. Najdroższe urządzenia laserowe w technologii fiber, których ceny dochodzą do 3 mln PLN, mogą obrabiać stal czarną do ok. 60 mm grubości. Tymczasem waterjet, z ceną ponad 6 razy niższą, około 400 tys. PLN, poradzi sobie z materiałami o grubości nawet 200-300 mm.

Zwolennicy laserów zwrócą uwagę na prędkości cięcia cienkich materiałów. Rzeczywiście blachy cienkie tj gr. 2-3mm laser fiber potrafi ciąć nawet czterokrotnie szybciej niż waterjet.
Np. Fiber o mocy 4kW w ciągu godziny wytnie wielokrotnie więcej elementów niż waterjet, a więc koszt jednostkowy będzie niższy. Przy grubszych materiałach ta przewaga wycinarki fiberowej zaczyna maleć, by przy ok. 20 mm grubości zniknąć. Ta prędkość i wydajność ma uzasadnienie dla firm, które są w stanie je skonsumować. Jeżeli przerabiasz kilka ton cienkiej stali na dobę, laser fiber jest dla Ciebie.

Ważniejsze jest jednak pytanie: czy Twoja maszyna będzie dla Ciebie zarabiać, czy uda Ci się produkcją i usługami zarobić na ratę leasingową? Ile godzin pracy jesteś w stanie jej zapewnić własna produkcją, ile dodatkowych zleceń będziesz musiał pozyskać, żeby inwestycja się opłacała? Dlatego w następnej kolejności warto przyjrzeć się przewidywanej skali produkcji i niezbędnym nakładom.

Skala produkcji i cena zakupu

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jaką skalę produkcji i sprzedaży jesteś w stanie “udźwignąć”. Jeśli obecnie zlecasz cięcie podwykonawcom, a Twój średni miesięczny budżet na tę usługę kształtuje się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy zł, to znaczy, że prawdopodobnie stać Cię na koszt leasingowania wycinarki laserowej typu fiber o mocy 4 kW, czyli leasing rzędu ok. 40 tysięcy zł miesięcznie. Jeśli rozważasz zakup “fibera” o mocy 12 kW musisz liczyć się z ponad dwukrotnie wyższymi kosztami.

Jeśli kupujesz stal o wartości ok. 10 tysięcy zł miesięcznie i podobną kwotę wydajesz na usługę cięcia, prawdopodobnie nie będziesz w stanie własną produkcją zarobić na tak duży leasing. W takim wypadku rozważ lepiej waterjeta z miesięczną ratą leasingową rzędu 7-8 tysięcy złotych. Policz różnicę pomiędzy ratami w tych dwóch wariantach i rozważ ryzyko inwestycyjne.

Podsumowując: waterjet czy laser fiber?

Teraz wiesz już jak grube arkusze blach możesz obrabiać używając fibera i waterjeta oraz ile pieniędzy należy przeznaczyć na zakup wycinarki. Możesz już policzyć czy własna produkcja pozwoli Ci na leasing maszyny. Jeśli nie pozwala, nie znaczy to, że musisz rezygnować z zakupu. Po prostu musisz pomyśleć o dodatkowym świadczeniu usług cięcia dla innych.

Zarówno w kontekście własnej produkcji, jak i usługowego cięcia w następnej kolejności powinieneś przyjrzeć się szczegółowo możliwościom i ograniczeniom obu technologii. Zastanowić się która inwestycja będzie bezpieczniejsza na wypadek zawirowań w Twojej branży. W kolejnych tygodniach napiszemy o zastosowaniu urządzeń, strefie wpływu ciepła i hartowaniu stali w trakcie obróbki, cięciu na zimno itp.