Cięcie wodą w przemyśle motoryzacyjnym, czyli co potrafi waterjet?

Od ponad trzech dekad przemysł motoryzacyjny stosuje maszyny do cięcia wodą  w celu zwiększenia efektywności produkcji.

waterjet w motoryzacji

Dlaczego warto korzystać z technologii Waterjet? Ze względu na jego atuty. Przede wszystkim, strumień wodny jest wyjątkowo precyzyjny i nadaje się do cięcia nawet najgrubszych materiałów, takich jak stal i tytan, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym. Praktycznie każdy szanujący się producent samochodów wie, że obróbka z użyciem strumienia wody to najlepsze rozwiązanie ze względu na wydajność, bezpieczeństwo, komfort, a także ochronę środowiska.

Waterjet idealnie nadaje się do cięcia komponentów wewnętrznych oraz zewnętrznych, takich jak samochodowe podsufitki, wykładziny, materiały do izolacji akustycznej, a także drzwi i listwy boczne. Proces obróbki przy niskiej temperaturze znajduje także szerokie zastosowanie w produkcji miniaturowych detali, dzięki perfekcyjnej technice cięcia wodą (można osiągnąć powtarzalność rzędu 0,025mm oraz dokładność cięcia 0,09mm).

System cięcia strumieniem wody sprawia, że efekty pracy stają się bardziej precyzyjne w przeciwieństwie do tradycyjnych metod (cięcie laserem lub plazmą). Obróbka wodą nie powoduje naprężeń mechanicznych na powierzchni cięcia – nie musimy obawiać się odkształcenia, twardnienia materiału, czy tworzenia się tzw. zadziorów. Po skończonej pracy powierzchnia tworzywa pozostaje gładka i jednolita, co eliminuje potrzebę zastosowania wtórnej obróbki wykończeniowej. Poza tym, nie występują znaczne straty ciętego materiału, co oznacza, że jest wykorzystywany bardziej efektywnie. Kolejną zaletą używania technologii Waterjet jest aspekt ekologiczny. Podczas cięcia wodą nie powstają trujące opary i szkodliwe odpady, które mogą w dużym stopniu zagrażać środowisku, jak i samemu operatorowi maszyny.