Ile miejsca potrzeba na waterjeta? 4 najważniejsze kwestie

ramię waterjeta

Potocznie mówimy o “zakupie waterjeta”, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że poza samą wycinarką na kompletne urządzenie składają się inne elementy systemu. Dzięki temu, że TECHJET oferuje waterjety jednoramienne, zwykle udaje się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązania nawet w niewielkich pomieszczeniach. Jednak podajnik ścierniwa, pompa i komputer, również zajmują trochę miejsca. Na szczęście poza drobnymi wyjątkami, komponenty nie są połączone z maszyną sztywnymi przewodami. Można je więc teoretycznie rozstawić podobnie jak meble, dopasowując się nieco do warunków pomieszczenia, przy czym trzeba wziąć pod uwagę cztery kwestie.

1. Odległość komponentów waterjeta od ściany

Sama maszyna i wszystkie jej elementy, powinny stać w odległości przynajmniej 1m od ścian pomieszczenia, w którym się znajdują. Ten pusty korytarz umożliwi swobodne przejście osobie odpowiedzialnej za serwis urządzenia. Także operatorzy powinni mieć dojście do maszyny z 3 stron, tak aby swobodnie ładować i zdejmować materiały.

Jeżeli zainwestowaliśmy w waterjeta jednoramiennego, mamy ułatwione zadanie. Możemy zdać się na automatyczne smarowanie napędów – nie musimy przeprowadzać dodatkowych inspekcji tego układu tak, jak to bywa w wycinarkach bramowych. W takim przypadku serwisy wykonuje się tylko z jednej strony urządzenia.

ramię waterjeta

WNIOSEK 1: Waterjet jednoramienny jest bardziej ustawny

2. Pole załadunkowe

W pomieszczeniu, w którym postawimy waterjeta, musimy wydzielić tzw. przestrzeń załadunkową – ciąg komunikacyjny, który pozwoli na bezkolizyjne ładowanie materiałów na stół roboczy maszyny. Jeśli będziemy ciąć większe, grubsze i generalnie cięższe arkusze, co zdarza się często w działalności usługowej, powinniśmy zapewnić miejsce na manewry wózka widłowego.

Weźmy pod uwagę, że przy urządzeniach bramowych dostęp do stołu jest bardziej ograniczony. Pole załadunkowe musi to uwzględniać. Wybierając urządzenie jednoramienne, mamy ułatwiony dostęp do pola roboczego maszyny z trzech stron stołu roboczego i mniejsze zagrożenie kolizji materiału z wystającymi elementami maszyny. Jeżeli wybraliśmy maszynę bramową pamiętajmy o tym, ze bramą przed załadunkiem należy „zjechać” w martwy punkt maszyny, aby nie przeszkadzała nam przy ułożeniu materiału na stole roboczym.

WNIOSEK 2: Waterjet jednoramienny jest wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem przy załadunku materiału

3. Pole odkładcze

Po wykonaniu zlecenia musimy zmagazynować pocięty materiał. W tym celu należy zaplanować przestrzeń odkładczą w pobliżu maszyny, tak by nie ograniczyła pola załadunkowego. Najważniejsze to zabezpieczyć wykonane zlecenia przed uszkodzeniami i uporządkować w taki sposób, by mieć do każdego z nich łatwy dostęp. Często przydatne okazuje się skatalogowanie zrealizowanych zamówień.

Nawet jeśli składowanych elementów mamy dużo, pole odkładcze nie zawsze musi zabierać dużo miejsca. Ważne by przemyśleć sposób ich przechowywania, bezpieczny i praktyczny. Mogą to być półki, stojaki. Tu znów znaczenie ma wielkość i waga wycinanych detali oraz maksymalna ilość gotowych elementów czekających na odbiór.

WNIOSEK 3: Przemyślana organizacja pracy determinuje wydajność

4. Miejsce poza halą produkcyjną

Oprócz pomieszczenia z waterjetem, warto mieć na uwadze magazyn materiałów czekających na pocięcie. Będziemy mieć ułatwione zadanie w sytuacji kiedy tniemy materiały nie ulegające korozji. Te możemy magazynować poza halą i wystarczy nam wydzielone i zabezpieczone przed kolizją miejsce obok hali. Jeżeli natomiast tniemy stal tzw. czarną, musimy składować ją w pomieszczeniu zadaszonym. Sugerujemy również odseparowanie stali czarnej od stali nierdzewnej i kwasoodpornej, żeby te ostatnie nie zaczęły korodować.

No i wreszcie musimy pomyśleć o miejscu do przygotowywania programów cięcia na komputerze. Jeśli nie ma takiej przestrzeni w pomieszczeniu z waterjetem, powinno się ono znaleźć w niewielkiej odległości od maszyny, by zaoszczędzić drogi operatorom. Pomimo zdalnego zadajnika, umożliwiającego uruchomienie procesu cięcia z innego miejsca, często zdarzają się sytuacje wymagające przemieszczania się między maszyną a stanowiskiem komputerowym. Mniej kroków do przejścia oznacza bardziej efektywną pracę.

WNIOSEK 4: Nie wszystko musi się zmieścić w jednym pomieszczeniu

Zazwyczaj odwiedzamy klientów przed zakupem, oglądamy ich hale produkcyjne i chętnie pomagamy zwizualizować miejsce w którym ma stanąć maszyna do cięcia wodą. W sprawie omówienia różnych szczegółów związanych z zakupem urządzenia, zapraszam do kontaktu z naszym biurem: +48 66 88 77 025.