Prawdopodobnie największa mozaika w Polsce cięta waterjetem

Prezentujemy zdjęcia z naszej realizacji. Jest to jedna z największych współczesnych mozaik tego typu w Polsce. Jeśli znacie większe realizacje z kafli, napiszcie w komentarzu. Chętnie zaktualizujemy swoją wiedzę w tym temacie. Cała powierzchnia to 72m2 = 112 modułów o wymiarach 80x80cm, gotowych do ułożenia, sklejonych w sumie z kilkuset detali.

mozaika wycięta strumieniem wody, czyli przy pomocy waterjeta

montaż mozaiki wyciętej waterjetemSamo jej projektowanie zajęło prawie miesiąc. Autorem jest Zygmunt Cegielski: „Nasze mozaiki i rozety powstają długo i są bardzo przemyślanymi dziełami. Tworząc duży projekt nie wystarczy przeskalować mniejszego wzoru. Zawsze trzeba uwzględnić powierzchnię – tzn. nie może być nudna, ale nie można też przesadzić z bogactwem zdobień. Mozaika powinna sprawiać wrażenie ruchomej, ożywionej materii.”

Waterjet i know-how

Wszystkie elementy wycięte zostały oczywiście w naszym Centrum Precyzyjnego Cięcia Wodą ROBOCUT przy pomocy waterjeta TECHJET. Dzięki inteligentnemu, intuicyjnemu pakietowi sterującemu procesem cięcia, wizję artystyczną można łatwo przekuć w projekt graficzny przystosowany do technologii cięcia wodą. Następnie oprogramowanie odpowiada za przełożenie rysunku na język komend zrozumiałych dla maszyny, optymalizując czas cięcia i zużycie materiału, a także wyliczając koszty wykonania projektu.

Do wykonania skomplikowanego wzoru w tak kruchym materiale jakim jest gres, oprócz odpowiedniej technologii, niezbędna jest umiejętność obchodzenia się z ceramiką. Wykorzystujemy obie te składowe wykonując zlecenia cięcia, ale dzielimy się nimi również z klientami, którzy zdecydowali się na zakup naszego waterjeta.

Biznes mozaikowy i biznes cięcia wodą

układanie mozaiki z płytek ceramicznych i kamienia wykonanej waterjetem, czyli na maszynie do cięcia wodą

Tworzenie mozaik wymaga zmysłu estetycznego, sporego nakładu pracy, staranności i cierpliwości. Wysiłek ten może jednak się opłacać, bo mozaiki to jedne z najbardziej intratnych zleceń w kamieniarstwie.

Koszt takiego dzieła jest zazwyczaj liczony w dziesiątkach tysięcy złotych.
Popyt zależy natomiast od tego czy dotrzemy do klientów z odpowiednim budżetem oraz od tego czy wzory, które zaproponujemy trafią w ich gusta. Należy przy tym pamiętać, że w tutaj liczy się nie tylko jakość cięcia, ale jakość całej obsługi musi być na najwyższym poziomie.

Posiadając waterjeta oczywiście nie trzeba ograniczać się do mozaik. Zwłaszcza na początku można podpierać się wykonywaniem różnych zleceń. W samej branży kamieniarskiej pole do popisu jest spore – od nagrobków po blaty kuchenne czy parapety – możemy wykonać dzieła niespotykane i niepowtarzalne. Na tym nie kończą się możliwości posiadacza waterjeta, bo technologia ta pozwala ciąć praktycznie każdy materiał. Można skoncentrować się na współpracy z projektantami wnętrz lub producentami dowolnej branży, którym ta technologia rozwiązuje określone problemy, jednak z różnych przyczyn nie zdecydowali się na zakup własnej maszyny.