Ile materiału muszę kupić, aby wyciąć wszystkie moje elementy? Proszę zużyć jak najmniej surowca, bo jest bardzo drogi. Czy nie podobne rzeczy słyszą pracownicy każdego centrum czy działu cięcia CNC?
Efektywne wycinanie detali nierozłącznie wiąże się z optymalizacją rozkroju, z j. angielskiego zwaną nestingiem, czyli uporządkowaniem elementów na arkuszu tak, aby maksymalnie wykorzystać cięty materiał. Nesting w oprogramowaniu waterjet jest niezwykle istotny, jeśli obrabiamy drogie surowce, jak kompozyty z włóknem węglowym, metale kolorowe, czy nawet zwykłą blachę o dużej grubości.
Przygotowanie optymalnego rozkroju dla jednego rodzaju elementów w kształcie koła, czy prostokąta nie stanowi problemu i każdy potrafi sobie z tym poradzić “ręcznie” w ciągu kilku minut. Jednak wymieszanie detali o różnych kształtach, np. skomplikowanych części do maszyn, jest zadaniem dość trudnym i czasochłonnym. Zwłaszcza dla firmy zaczynającej przygodę z cięciem CNC, z małym doświadczeniem i bez sztabu sprawnych operatorów czy programistów.
Jeśli świadczymy usługi cięcia dla innych, zazwyczaj pracujemy w atmosferze dużego oczekiwania ze strony klienta, pod presją czasu. Nasz programista ma przecież kolejkę zapytań ofertowych i co chwilę dzwoniący telefon z pytaniami “co z moją ofertą”. Jeśli nawet na początku tak to nie wygląda i musimy starać się o klientów, tym bardziej powinno zależeć nam na sprawnej obsłudze zleceń.
Z kolei w firmie produkcyjnej, poza priorytetem dostarczenia na magazyn dobrze wyciętych detali, rolą zespołu do cięcia wodą jest również trzymanie w ryzach kosztów produkcji. Poza gospodarką materiałem, która jest w tym aspekcie decydująca, czas poświęcony na przygotowanie procesu cięcia, też ma niebagatelne znaczenie. Dlatego też oprogramowanie z funkcjami ułatwiającymi pracę operatorom jest tutaj kluczowe.
O tym jak łatwe w obsłudze jest nasze oprogramowanie dowiesz się tutaj i tutaj
Każda poważna firma dostarczająca maszyny do cięcia wodą, powinna dostarczać je wraz z oprogramowaniem do obsługi procesu cięcia. Przeglądając oferty różnych dostawców technologii waterjet możemy znaleźć tam wiele “gratisów”, ale zazwyczaj naprawdę przydatne dodatki są albo, oferowane za sporą dopłatą, albo wcale niedostępne, albo oferowane w wersji okrojonej.
Tak właśnie było z automatyczną optymalizacją rozkroju. Wcześniej oferowali ją jedynie światowi liderzy technologii waterjet, jako bardzo drogą opcję dodatkową. Gdy wprowadziliśmy nesting do naszej standardowej oferty, okazało się, że tego właśnie potrzebował rynek.
Obecnie, automatyczny nesting w oprogramowaniu waterjet pojawia się w wielu ofertach naszych konkurentów, ale uwaga! Zazwyczaj pozwala jedynie na podstawową optymalizację rozkroju, tj. upakowanie na arkuszu tylko jednego rodzaju detali. TECHJET oferuje bez dopłat zaawansowany nesting drugiego poziomu, pozwalający przemieszać dowolną ilość detali o różnych kształtach i rozmiarach. Kupując waterjeta warto na to zwrócić uwagę.
Podsumowując, jeżeli chcesz, aby twoja firma pracowała sprawnie, była kojarzona z dobrą jakością i szybką obsługą – automatyczna optymalizacja rozkroju jest niezbędna. Jeżeli jesteś producentem i koszt materiału w koszcie całego detalu jest znaczący, a każdy kilogram odpadu stanowi dla Ciebie obciążenie, również docenisz korzyści płynące z oprogramowania z modułem nestingu.
Przygotowaliśmy dla Ciebie oferty specjalne
i zniżki na waterjety i lasery.